Zajímavá místa v okolí Ploučnice

Prameny Ploučnice

Na území Osečné nalezneme hlavní prameny řeky Ploučnice. Prameniště je označováno za jedno z nejvydatnějších ve střední Evropě. Řeka Ploučnice měří 106 km a ústí do Labe v Děčíně.

 

Osečná - Lázně Kundratice

První zmínky o Osečné na říčce Ploučnici souvisí s nedalekým hradem Děvín a spadají do r. 1352. V obci se nalézají empírové domy s radnicí, pozdně gotický a renesanční kostel sv. Víta či Mariánský sloup na Svatovítském náměstí. Součástí obce jsou slatinné Lázně Kundratice. Patří mezi naše nejstarší lázně, v nichž se používá sirno-železitá slatina pro léčení pohybového ústrojí.

 

Hamr na Jezeře

Obec s hamrem pro zpracování rud z 16. století. Od konce 19. století rozvoj vyhledávané rekreační oblasti s výstavbou hotelů, restaurací a upravovanou pláží. S útlumem těžby dochází k postupnému obnovení rekreačního charakteru obce.

 

Děvín - Ostrý

Přírodní památka o rozloze 33,72 ha, vyhlášena r. 1996 z důvodu ochrany vrcholové bučiny (Děvín) a reliktního boru (Ostrý). Na zalesněném vrcholu Děvín jsou zachovány poměrně rozsáhlé zříceniny hradu ze 13. století. Volně přístupné zbytky silných zdí hradního paláce, sklepení a studny (kulturní památka).

 

Stráž pod Ralskem

Vznikla v podhradí hradu Wartenberk v druhé polovině 13. století. Její existence byla potvrzena listinou českého krále Václava II. 8. srpna 1283. Hrad Wartenberk byl postaven pro ochranu obchodní žitavské záhožďské cesty. Roku 1563 byl přestavěn na renesanční zámek. V září 1987 celý zámek vyhořel. V současné době se restauruje. Heraldickým symbolem města uděleným císařem Rudolfem II, je slunečnice.

 

Ralsko

Výrazná dominanta podještědské oblasti, čedičový kužel (696 m n. m.) se skalnatými a suťovými svahy, skalními věžemi a pískovcovými bloky. Na vrcholu zřícenina jednoho z nejstarších hradů v Čechách.

 

Noviny pod Ralskem

Ves při řece Ploučnici založená v druhé polovině 14. století. Památky obce jsou kostel Nejsvětější Trojice (1786), kaple z 18. století či lidová architektura, zejména patrové roubené stavení.

 

Průrva Ploučnice

Technická památka průrva Ploučnice (nazývána též Pekelný jícen, Hromová rána) v obci Noviny pod Ralskem je podzemním náhonem bývalého hamru. Do průrvy je svedena celá říčka Ploučnice, která protéká asi 50 m mezi vysokými pískovcovými stěnami a potom se v pravém úhlu vnořuje do tunelu. Krátce nato se objevuje v otevřené propadlině, aby dál pokračovala dlouhým tunelem. Tunel je dlouhý 150 m a vysoký 6 m. Od roku 1997 je vyhlášena kulturní památkou.